Z pewnością słyszeliście kiedyś, że drewniana podłoga jest bardziej wymagająca, trudniejsza w czyszczeniu i łatwo „łapie” zarysowania i wgniecenia. Jak jest w rzeczywistości? Czy podłoga drewniana faktycznie łatwiej się niszczy i jest trudna w pielęgnacji?
Podłoga drewniana – za i przeciw
Drewno od zawsze było uwielbianym przez ludzi materiałem. Cenimy je za piękne niepowtarzalne wzory, komfortową w dotyku fakturę, ciepłą powierzchnię, wszechstronne użycie i trwałość przez lata, a nawet wieki (najstarszą znaną nam drewnianą budowlą jest buddyjska świątynia skonstruowana w VII wieku). Nie oznacza to jednak, że drewno jest niezniszczalne. Wraz z czasem i codziennym użytkowaniem pojawiają się na nim różne ślady, przede wszystkim uszkodzenia. O tym jak łatwo takie ślady powstają, decyduje również twardość drewna, która jest zależna od gatunku i wieku drzewa, z którego pochodzi.
Najtwardszym z powszechnie stosowanych gatunkiem drewna w Polsce jest dąb. To właśnie ten rodzaj wykorzystuje się w znacznej większości do produkcji podłóg drewnianych, czyli desek warstwowych i litych. Niestety nawet w przypadku dębu nie unikniemy powstawania wgnieceń i zarysowań, szczególnie jeśli w naszym domu są dzieci i zwierzęta. Musimy więc być przygotowani, że nasza podłoga drewniana na pewno nie pozostanie bez skazy.
Pielęgnacja podłogi drewnianej
Aby zminimalizować widoczność powstałych uszkodzeń, przedłużyć żywotność oraz zachować wygląd i właściwości naszej podłogi drewnianej, niezbędna będzie właściwa pielęgnacja. Zaliczyć do niej można zarówno codzienne, drobne zabiegi takie jak mycie z użyciem odpowiednich środków, jak i cięższe, rzadsze prace np. cyklinowanie, olejowanie i lakierowanie.
Codzienna pielęgnacja drewna
Podstawą pielęgnacji każdej podłogi jest regularne, nawet codzienne sprzątanie. Odkurzanie pozwoli nam z wystarczającą dokładnością pozbyć się kurzu, a co ważniejsze drobinek piasku. To właśnie piasek jest jednym z największych wrogów dla naszej podłogi. W jego składzie znajduje się kwarc, który jest jednym z najtwardszych materiałów na ziemi. Możemy łatwo wyobrazić sobie jakie ślady zostawi malutka drobinka kwarcu pod naciskiem co najmniej kilkudziesięciu kilogramów. Fanom tradycyjnej miotły zalecamy mimo wszystko przejście na dużo pewniejszy odkurzacz, najlepiej z niezbyt twardym włosiem szczotki.
Ważne jest, aby nie tylko pozbyć się z domu nieczystości, ale również ograniczyć jego wnoszenie. Wycieraczka pod drzwiami wejściowymi to rzecz niezbędna. Polecamy wybrać solidną wycieraczkę z włosiem kokosowym i antypoślizgową gumą od spodu. Do takiej codziennej ochrony możemy również zaliczyć zabezpieczenie nóżek mebli przed rysowaniem podłogi. Używa się w tym celu samoprzylepnych podkładek filcowych. Podobnie pod fotele i inne meble z kółkami powinno się kłaść zabezpieczające maty.
Podsumowując, trzymaj się tych zasad jeśli chcesz zadbać o swoją drewnianą podłogę:
- Często odkurzaj podłogę, żeby pozbyć się przede wszystkim piasku i kamyczków
- Połóż skuteczną wycieraczkę pod drzwiami wyjściowymi, do piwnicy, na taras
- Unikaj chodzenia po domu w butach, szczególnie w szpilkach
- Zabezpiecz nóżki mebli podkładkami filcowymi
Mycie podłogi drewnianej
Odkurzanie to podstawa, ale nie możemy zapomnieć o myciu podłogi. Jak często myć podłogę drewnianą? To akurat sprawa bardziej indywidualna, choć niektórzy producenci kosmetyków do mycia zalecają cotygodniowe mycie podłogi w domach i mieszkaniach oraz nawet częstsze w lokalach komercyjnych. Nikt nas oczywiście nie zmusi do tak częstego mycia, tym bardziej jeśli jest to dla nas problematyczne. Mycie podłogi ma na celu usunięcie zabrudzeń, dlatego lepiej wizualnie ocenić stan naszej podłogi i na tej podstawie zdecydować się czy wymaga mycia Pamiętajmy, że dzieci i zwierzęta potrafią znacznie przyspieszyć powstawanie zabrudzeń.
Czego używać do mycia podłogi drewnianej? Korzystajmy z profesjonalnych kosmetyków przeznaczonych osobno do podłóg olejowanych i lakierowanych. Wielu producentów podłóg posiada w swojej ofercie dedykowane płyny do mycia i niekiedy warto zdać się na renomę marki. Tym bardziej, że w zapisie gwarancyjnym często możemy znaleźć wzmiankę o wymogu używania konkretnych, wymienionych środków. Wystrzegajmy się eksperymentowania z chemią, która wydaje nam się niesprawdzona. Wysokiej jakości produkty myjące do drewna często zawierają w składzie mydła i specjalne dodatki pielęgnacyjne. Po użyciu tworzą one na podłodze dodatkową warstwę zabezpieczającą przed wilgocią i zabrudzeniami, ułatwiając utrzymanie czystości i pięknego wyglądu desek. Taka powłoka sprawia również, że główna warstwa zabezpieczająca nasze deski np. oleje, woski i lakier, są dużo mniej wystawione na zużycie.
Znaczenie ma również sam sposób, w jaki myjemy podłogę. Wbrew pozorom wcale nie wymaga to nanoszenia ogromnych ilości wody, a jedynie przecierania desek zwilżonym mopem. Istnieje duże ryzyko, że nadmiar wody mógłby przenikać pomiędzy deski, co przyniosłoby dalsze, niepożądane skutki.
Olejowanie podłogi drewnianej
Podłogi zabezpieczone olejem lub olejowoskiem możemy i powinniśmy regularnie odnawiać. Olej tworzy na powierzchni drewna powłokę zabezpieczającą przed wchłanianiem wody, przesuszaniem i drobnymi uszkodzeniami. Jednak najbardziej zauważalny jest efekt wizualny, szczególnie jeśli nałożymy olej na dość przesuszonej już powierzchni. Wchłaniany olej sprawia, że włókna drewna podnoszą się, wydobywając głęboki, nasycony kolor.
Olej z biegiem czasu, a przede wszystkim wraz z użytkowaniem znika z podłogi, dlatego niezbędne jest jego odnowienie. Producenci olejów i podłóg drewnianych podają najczęściej, że olejowanie podłogi powinno się wykonywać raz w roku, a nawet częściej jeśli użytkujemy podłogę bardziej intensywnie.
Kluczowe znaczenie ma sposób aplikacji oleju. W przeciwieństwie do podłóg lakierowanych możemy olejować deski miejscowo, np. w sytuacji gdy chcemy przeszlifować i zabezpieczyć pojedyncze uszkodzenia lub jeśli warstwa oleju wytarła się na szlakach komunikacyjnych. W takim rozwiązaniu musimy wziąć pod uwagę możliwą różnicę kolorów pomiędzy świeżo zaolejowanym obszarem i resztą podłogi.
Regularne olejowanie powinno jednak obejmować całą powierzchnię podłogi drewnianej, we wszystkich pomieszczeniach. Przed tym zabiegiem należy przygotować podłogę, starannie ją czyszcząc i delikatnie szlifując. Innym sposobem przygotowania podłogi drewnianej jest cyklinowanie, ale o nim opowiemy w dalszej części poradnika.
Lakierowanie podłogi drewnianej
Innym rodzajem zabezpieczenia drewna jest lakier. Zamiast wydobywać naturalne cechy drewna, lakier tworzy na jego powierzchni twardą, jednolitą powłokę. Takie wykończenie podłogi jest trwalsze i lepiej znosi użytkowanie, ale dużym minusem jest znacznie trudniejsza renowacja, która wymaga gruntownego cyklinowania całej podłogi, nawet jeśli chcemy odnowić tylko mały obszar.
Cyklinowanie podłogi
Cyklinowanie to zabieg, który polega na zeszlifowaniu 0.5 – 1 mm warstwy drewna za pomocą przeznaczonej do tego maszyny – cykliniarki. Pozwala to uzyskać naprawdę zadowalające efekty, nawet przy renowacji bardzo starych i zniszczonych podłóg. Dzięki cyklinowaniu jesteśmy w stanie pozbyć się niezbyt głębokich uszkodzeń, przywracając wygląd naszej podłogi z dnia jej montażu. To jakie rezultaty nas zaskoczą, będzie zależeć przede wszystkim od stanu podłogi przed cyklinowaniem. Bardzo stara i zniszczona podłoga nawet po szlifowaniu może posiadać liczne skazy.
Warto wiedzieć, że przy cyklinowaniu ogranicza nas grubość warstwy wierzchniej desek. Jak wspominaliśmy, przy każdym takim szlifowaniu nasza podłoga traci od 0.5 do 1 mm grubości. Podłogi drewniane mogą różnić się od siebie grubością warstwy wierzchniej, ale standardowej grubości deski zniosą w swoim „życiu” zaledwie kilka sesji cyklinowania. W przypadku desek fazowanych spłyceniu ulegnie także fuga. Cyklinowanie warto zlecić doświadczonym fachowcom, chociażby ze względu na konieczność użycia profesjonalnego sprzętu.
Wielu specjalistów od parkietów uważa, że cyklinowanie warto wykonywać co około 10 lat. W międzyczasie obowiązkowo powinniśmy regularnie olejować naszą podłogę (w przypadku podłóg olejowanych), a także dbać o jej staranną pielęgnację z wykorzystaniem wartościowych, sprawdzonych kosmetyków. Przestrzegając tych zasad, jesteśmy w stanie znacząco przedłużyć żywotność naszej podłogi drewnianej oraz zachować jej atrakcyjny wygląd.
NAJNOWSZE WPISY NA BLOGU
Co zrobić po zalaniu podłogi? Jak panele radzą sobie z zalaniem?
Zalanie mieszkania to zdecydowanie jedno z najgorszych sytuacji awaryjnych jakie mogą nam się przytrafić w domu. Nigdy nie można być na nie przygotowanym i niekiedy kończy się niechcianymi wydatkami. To jak poważna będzie naprawa szkód [...]
Podkład pod panele – czym jest i jaki wybrać?
Szykując się do remontu lub wykończenia mieszkania, trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Przekonał się o tym każdy, kto choć raz był w takiej sytuacji. I tak na przykład jednym z najistotniejszych elementów przy montażu nowej [...]
Jak wykonać pomiary przed zakupem drzwi wewnętrznych?
Kiedy decydujemy się na montaż drzwi wewnętrznych w naszym domu, ważne jest, aby dokładnie spasować drzwi i ościeżnicę z obecnym otworem drzwiowym. Odpowiednie zmierzenie otworu to wbrew pozorom jeden z najważniejszych kroków przed zakupem drzwi. [...]